Tesla Jack Pad Adapter PF75-1001
  • Part Number PF75-1001
  • OEM Part Number: 1045887-00-B
  • Will not fit German Built Model Y with vin numbers XP7***E**********
Add to Cart
Delivery
All parts shipped from our UK warehouse.
  • Order before 12:00pm for same day dispatch on in stock items.
Easy Returns
  • 14 days no questions asked returns policy.
  • 30 days for unused orders.
Did You Know?
← Browse All Tesla Parts
Tesla Jack Pad Adapter  PF75-1001 from Powerflex. The Jack Pad Adaptor combines our durability-biased polyurethane with a 95A base pad and an in-house CNC machined High-Tensile grade 2011 Aluminium body, providing a long-lasting and reliable product.
Taking advantage of the OEM chassis jacking point, PF75-1001 uses a Red 65A durometer polyurethane adaptor bung that compresses into the centre mounting hole, allowing the jack pad to be fitted prior to lifting, making the process significantly easier. Whether you are an owner or regularly work on Tesla’s, this is a handy boot or toolbox companion offering perfect lifting peace of mind.
Additional information
Weight 0.230 kg
Dimensions 200 × 100 × 100 mm