Tesla Model 3 Rear Brake Disc – Order two when replacing both rear discs.
Rear Axle, Internally Vented, Coated
Blue Print brake discs are manufactured to the highest standards, using a grey iron smelting process consisting of a mixture of new and recycled materials combining metal composites. Choosing the right material is critical to the quality and operation of the brake discs for each vehicle application.
| Suitable to replace | Reference(s) |
|---|---|
| Tesla | 1044631-00-D 1188632-00-C |
| Attributes | |
|---|---|
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Brake Disc Type | vented |
| Centre Diameter | 70 mm |
| Height or Thickness | 47 mm |
| Minimum Thickness of Brake Disc | 18 mm |
| No. of Wheel Bolt/Stud Holes | 5 |
| Outer Diameter | 335 mm |
| Pitch Circle Diameter | 114,3 mm |
| Surface | Coated |
| Model | Submodel |
|---|---|
| Model 3 2017 – | (E) – 175 kW / 238 hp |
| Model 3 2017 – | (E) – 192 kW / 261 hp |
| Model 3 2017 – | (E) – 194 kW / 264 hp |
| Model 3 2017 – | (E) – 202 kW / 275 hp |
| Model 3 2017 – | (E) – 208 kW / 283 hp |
| Model 3 2017 – | (E) – 220 kW / 299 hp |
| Model 3 2017 – | (E) – 225 kW / 306 hp |
| Model 3 2017 – | (E) – 239 kW / 325 hp |
| Model 3 Dual Motor 2018 – | (E) – 258 kW / 351 hp |
| Model 3 Dual Motor 2018 – | (E) – 339 kW / 461 hp |
| Model 3 Dual Motor 2018 – | (E) – 350 kW / 476 hp |
| Model 3 Dual Motor 2018 – | (E) – 355 kW / 483 hp |
| Model 3 Dual Motor 2018 – | (E) – 357 kW / 485 hp |
| Model 3 Dual Motor 2018 – | (E) – 360 kW / 489 hp |
| Model 3 Dual Motor 2018 – | (E) – 361 kW / 491 hp |
| Model 3 Dual Motor 2018 – | (E) – 366 kW / 498 hp |
| Model 3 Dual Motor 2018 – | (E) – 377 kW / 513 hp |
Giro Disc Details
| Product details | |
|---|---|
| Fitting position | Rear |
| Fitting side | Right / Left |
| Outer diameter | 335.0 mm |
| Thickness | 20.0 mm |
| Disc type | Cut |
| Disc type | Ventilated |
| Disc construction | two-piece |
| Quantity | 2.0 pcs |
| Minimum thickness | 18.0 mm |
| Offer | Tuning |
| Weight | 6.20kg |
Cross Referrence
- 20138 V AP
- V58-40003 Inter Cars cross reference
- MDC3166C MINTEX
- 92343303 TEXTAR








Reviews
There are no reviews yet.